Close

Sankalpa

Je jógová praktika a znamená zapojení podvědomí do splnění promyšleného přání, touhy nebo rozhodnutí. Sankalpou můžeme záměrně působit na ty části mozku, které ovlivňují naše chování, návyky, schopnosti nebo různé tělesné orgány a funkce.

Sankalpa se vkládá do relaxace, kdy jste úplně uvolnění.

Máli být sankalpa účinná, je zapotřebí splnit několik podmínek.

  • Především si musíme ujasnit své přání, cíl. Naše přání má vycházet z reálného pohledu na sebe, na skutečnou příčinu nespokojenosti.  Potom si zvolíme cíl, kterého chceme a můžeme dosáhnout.
  • Přání má být reálné a vždy spojené s naší osobou, i když se týká někoho jiného. Například je zbytečné si přát: “Chci, aby můj syn neměl problémy ve škole“. Správně je si přát: “Chci mu pomoci, aby neměl problémy ve škole“.
  • Formulace přání má být jednoduchá, nespekulativní a jednoznačná. Negativní a násilné výrazy, jako “musím, nesmím, nevím, nemohu, nebudu apod., je třeba nahradit pozitivními, např. . chci, budu, mohu, vím apod. Může to být i otázka, kterou klademe sami sobě. V takovém případě ji v tom období neřešíme rozumově a snažíme se na ni víc nemyslet. /Doporučuje se tuto formulaci napsat, vyškrtnout z ní nevhodná a zbytečná slova, tak aby byla stručná, přesvědčivá a výstižná. Potom si ji zapamatujeme a dále ji neměníme./
  • Je třeba zaměřit svá přání do budoucnosti, ne do současnosti. Jsem-li nemocen a namlouvám si, že jsem zdráv, potom je to klamná autosugesce. Když si však řeknu: “Daří se mi čím dál tím lépe“, nebo “Moje tělo je zdravější“, potom dávám tělu i psychice reálnou možnost, aby moje přání splnily.
  • Mimořádný význam má živá, věrná představa toho, čeho chceme dosáhnout. Čím je představa věrnější, tím lépe. Komu se vytváření představ nedaří, musí se tomu naučit vytrvalým opakováním cvičení.
  • Sankalpa má být bez citového zabarvení, jakoby se týkala něčeho lhostejného. I slova formulujeme tak, abychom se vyhnuli silným a emotivním výrazům.
  • Při jedné relaxaci vyslovíme vždy jen jedno přání. Máme-li jich více, uplatníme je jindy.
  • Nechtějme hned velké věci. Přejme si nejdříve něco skromného, lépe dosažitelného. Podaří-li se to, posílíme svou sebedůvěru a potom můžeme být náročnější.
  • Sankalpa je věcí nejhlubšího soukromí. Člověk se zde obrací sám k sobě. Proto si má sankalpu vytvořit sám, s nikým se o ní neradit a nemluvit o ní.