Nádí Šódhana Pránájáma

Podstatou tohoto dechu spočívá v požadavku, aby oběma nosníma dírkami prošlo za stejnou dobu stejné množství vzduchu. V nosních sliznicích jsou reflexní zóny, které jsou proudícím vzduchem drážděny a tyto vzruchy se šíří dále do mozku dvěma důležitými drahami, které se nazývají Ida a Pingala.

Pingala je dráha z pravé nosní dírky, stimuluje jednu mozkovou hemisféru. Ida prochází levou nosní dírkou, stimuluje druhou hemisféru.

Má-li být organismus v rovnováze, je potřeba, aby obě hemisféry byly stimulovány stejně. Proto vyrovnáváme průtok vzduchu oběma nosními dírkami. Zjistilo se totiž, že neschopnost dýchat nosem, nebo trvalé ucpání jedné nosní dírky má nepříznivý vliv na harmonický rozvoj osobnosti.

Vyrovnávání průtoku vzduchu oběma nosními dírkami docilujeme tím, že střídavě uzavíráme nosní dírky pomocí prstů.

  • Posadíme se do vadžrásany, nebo sukhásany, vyrovnáme páteř.
  • Prostředník a ukazovák na pravé ruce opřeme o střed čela mezi obočí.
  • Palcem uzavřeme pravou nosní dírku. Nadechujeme zvolna levou a vydechujeme opět levou nosní dírkou. Opakujeme pětkrát.
  • Potom uzavřeme malíčkem a prsteníčkem levou nosní dírku, uvolníme pravou a nadechujeme a vydechujeme pravou. Opakujeme pětkrát.
  • Toto je jeden cyklus a my si provedeme deset cyklů.

Účelem tohoto cvičení je naučit se soustředit pozornost na každou nosní dírku zvlášť. Po správném vykonávaném cvičení se dostaví uklidnění mysli a duševní rovnováha.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pránájáma. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.