Close

Madhjama pránájama – střední (hrudní, mezižeberní dech)

Tento dech se projevuje pohybem hrudníku a dominantní úlohu hrají mezižeberní svaly. Dech vedený do oblasti středu hrudníku reguluje krevní oběh v oblasti trupu, vede krev do jater i střev a zásobuje krví svaly srdce. Je to výborný způsob, jak se chránit proti srdečním onemocněním a také jak si upravit vysoký krevní tlak.

Nácvik hrudního dechu: Lehneme si na záda, ohneme nohy v kolenou, chodidla opřeme o podložku. Pravou ruku si přiložíme na břicho v oblasti pupku, levou ruku umístíme nad pravou tak, že prsty a dlaň spočívají na dolních žebrech.

Dýcháme nosem a vedeme svůj dech a pozornost pod levou dlaň. Pokusíme se volně a zhluboka dýchat jen do střední části plic, v oblasti pod levou dlaní, abychom měli cítit pohyb. Pod pravou dlaní by pohyb měl být minimální, protože teď nacvičujeme pouze hrudní dýchání.  Sledujeme pod levou dlaní, jak se hrudník zvedá a klesá.

Položíme dlaně na spodní žebra ze strany. Svou pozornost a dech vedeme do hrudní oblasti pod dlaně. Při nádechu vnímáme, jak se hrudník rozevírá a při výdechu jak se hrudník stahuje.