Kundaliní

Na počátku byla jediná božská energie v neprojeveném stavu, neexistoval svět. Když vznikl jevový svět a energie se projevila v různých formách, sestoupila kundaliní prostřednictvím sahasráry dolů do múladháry, kde spí  jako had stočená v klubíčku.

Názec „kunda“ znamená dutinu nebo prohlubeň a označuje místo, kde se energie ukrývá. U mužů se nachází v oblasti hráze a u žen poblíž děložního čípku.

Proces probuzení kundalini a jejího stoupání vzhůru  znamená zjemňování kvalit této energie, až se dostane zpět do nejvyššího, neprojeveného stavu. Uvádí se, že tělem proudí božský nektar sóma a my zažíváme neskonalou blaženost. Vzestupu kundalini bývá provázeno pocitem  tepla, chvěním, které se dostavuje samovolně, bez naší vůle. Vnímáme světlo a vnitřní zvuk.

Probuzení kundalini může nastat různými způsoby. Jednak dokonalou fyzickou očistou (praxí šatkarmas), mentální kontrolou přání a myšlenek (tapasja), s recitací mantry, případně prací s myslí podle rádžajógy, pomocí učitele (šaktipat), očistou nádí (nádí šuddi) spojenou s praxí ásan, cíleně zaměřenou pránájámou, někdy zrozením (na základě karmanového zákona), krijajógou a nakonec i spontánně. Především spontánní probuzení kundaliní může být velmi nebezpečné, neboť je provázeno intenzivními zážitky, na které není člověk připraven. Již při částečném probuzení energie v těle se aktivizují prány a mysl se plní představami, které svádějí z duchovní cesty. Nejvhodnější je praxe pomalá, řízená a kontrolovaná vědomím, nejlépe pod dohledem gurua.

K vzestupu kundalini je třeba mít pročištěné tři základní čakry – múladháru, svadhištánu a manipúru. Pokud tomu tak není, setkáváme se stále s problémy a upadáme do hrubších vibrací.

  • Nerovnováha v múladháře člověka vrhne zpět do pudového jednání.
  • Problémy ve svadhištáně se odrazí v psychice, protože viděné a prožívané se není v souladu. Tuto rozpolcenost je nejlépe nerozkrývat, nechat ji být a obracet se o pomoc k víře, k bohu.
  • Není-li zvládnutá manipúra, objevují se zkraty v jednání.

Jakmile však už jednou energie projde do třetí čakry, zůstává v ní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Pránájáma. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.