Close

Ida a pingala

Neprojevená energie, která stojí mimo jevový svět, se v sanskrtu nazývá mahaprána (božská prána). Je mimo naše možnosti vnímání a poznání, říkáme, že je na úrovni transcendentální. Jakmile však dojde ke vzniku světa jevů, projeví se její kvality a většina literatury ji na projevené rovině popisuje jako Pránu. Takto je označována jako princip, který se projevuje na nejvyšší úrovni.

V jevovém světě se objevují její jemnohmotné i hrubohmotné aspekty.

  • Jemné pránické aspekty (súkšma) představuje dimenze energie s názvem IDA (tzv. čit nebo čitta šakti).
  • Hrubé pránické aspekty (sthúla) představuje dimenze energie s názvem PINGALA (tzv. prána šakti).

Neztotožňujte je však se stejnojmennými názvy kanálků nádí, které označují cesty, jimiž energie proudí.

Ida – symbolizuje měsíční princip a souvisí se vším, co je v našem životě mentální povahy – myšlenky, pocity, vibrace. Zasahuje tak do oblasti, která je označována termínem antahkárana.

Antahkáranu tvoří:

  • manas (nižší mysl)
  • buddhi (vyšší mysl)
  • čitta (myšlenková substance)
  • ahankara (jáství)

Vše, co v naší mysli povstává, je ovlivněno silou idy. Ida kontroluje dva důležité obaly:

  • manomájakóšu (obal mysli)
  • vidžňánamájakóšu (obal intelektu)

Měsíční princip je nestálý, je to proměnlivá mysl. V tantře je reprezentována Šakti. Ve fyzickém těle odpovídá parasympatickému autonomnímu nervovému systému, odpovědném za útlum a relaxaci. ida ovlivňuje pravou mozkovou hemisféru, sídlo emocí, intuice a tvořivosti.

Pingala neboli prána šakti je životní silou se symbolem slunce a souvisí s fyzickou vitalitou. Zasahuje do sféry těla:

  • annamájakóša (obal potravy)
  • ánandamájakóša (obal blaženosti)

Sluneční princip je stálý. V tantře je reprezentována bohem Šivou. Ve fyzickém těle je prána šakti představována sympatickým autonomním nervovým systémem, který je odpovědný za aktivitu. Pingala ovlivňuje levou mozkovou hemisféru, sídlo racionality, logičnosti a abstraktního myšlení.

Síly idy a pingaly se mohou v určitém momentu vyrovnat. Tato rovnováha přináší vymizení vzruchů, nastoluje neutrální stav, a je-li tělo připravené, probouzí se energie kundaliní (prána šakti). Ta je zvláštním projevem duchovní energie, reprezentuje kosmickou mahapránu v lidském těle. je božskou cestou, projevující se jako mocný proud řeky, který obsahuje vibrace od hrubých přes jemné formy a je kontrolován samotnou Pránou.

Až po vyrovnání protikladných sil idy a pingaly může dojít k transformaci a vybuzení energie zvané kundaliní, která nás vede k splynutí s nejvyšším principem. Na nejnižší, tzv. fyzické nebo hrubé úrovni se energie projevuje jako pět prán (pančaprána). Těchto pět hlavních prán mají za úkol kontrolovat funkci těla.