Close

Vědomí mysli

Vědomí toho, jak mysl může řídit emoce a tělo.  Ve skutečnosti je mysl „částí mysli“. Je to vědomá část mysli, která se liší od části, kterou nazýváme podvědomím, nebo myslí, které chybí vědomí.  Pro tuto úroveň se používají techniky koncentrace (dhárana) a meditace (dhjána).

Jedna z takových koncentračních technik je, že udržujeme svoji mysl na jedné myšlence nebo věci. Můžete se třeba koncentrovat na myšlenku „šánti“ (mír) a opakovat si to stále dokola ve své mysli.

Musíme přivést pod kontrolu negativní síly svého těla, emoce a nižší mysl. Pro netrénovanou mysl koncentrace není snadná, někdy je to boj. Smysly nechtějí být svázány a napojeny na nějakou „nezajímavou pasivní situaci“, jaká vzniká při jógové koncentraci. Mysl se bude snažit udržet možnost nadále přeskakovat z jedné věci na druhou. Koncentrovat se pět minut se zpočátku zdá zcela nemožné. Ale je třeba vytrvat a brzy přestanou pronikat nedůležité, irelevantní myšlenky.

S pevným odhodláním a vytrvalostí když začnete řídit koncentraci, tak shledáte, že vaše bytí se stává velmi uspokojivým, naplněným klidem a štěstím. Emoce a mysl se očistí a brzy si budete vědomi jasnosti těla i skutečného světla, které vzniká ve vaší mysli. Potom se již koncentrujeme na toto vnitřní světlo, až se stane v naší mysli intenzivním a vstoupíme do stavu meditace.