Close

Khatu Pranam

Khatu pranám 

Toto cvičení je pojmenováno podle místa, kde žil jeden uctívaný světec.

  1. Posadíme se do sedu na patách. Trup je vzpřímený, ruce spočívají na stehnech.

2. S nádechem vzpažíme, spojíme dlaně, vytáhneme se vzhůru a provedeme mírný záklon. Pohled směřuje k dlaním.

  • Plíce se rozevírají a dech se rozšiřuje do všech oblastí hrudníku.

3. S výdechem vytočíme dlaně dopředu, Předkláníme se s rovnými zády, pohyb vychází z kyčlí. Čelo a paže se dotknou podložky.

  • Zklidňujeme a odstraňujeme únavu a nervozitu. Uvolňujeme oblast šíje a ramen. Prohlubujeme dýchání v oblasti zad a tím uvolňujeme ztuhlá záda. Tím, že tlačíme břicho na stehna, tak dochází k jemné masáži střev. Zvýšené prokrvení hlavy rozvíjí schopnost koncentrace.

4. S nádechem se opíráme o dlaně a suneme trup těsně nad podložkou dopředu, až dojde hrudník mezi dlaně a opřeme ho o podložku. Opíráme se o špičky prstů u nohou, kolena, dlaně, hrudník a bradu. Pánev zůstává zvednutá, mírně nad podložkou.

  • Tím se uvolňuje bederní oblast a orgány v podbřišku.

5. se zadrženým dechem spustíme pánev dolů a za pomocí paží zvedneme trup i hlavu. Pánev leží na podložce, pohled směřuje vzhůru, ramena tlačíme dolů, nohy jsou uvolněné. Dbáme na to, aby byla páteř rovnoměrně prohnutá, abychom protáhli nejen bederní, ale i hrudní část páteře. Paže propneme jen do té míry, abychom udrželi pánev na podložce.

  • Protahujeme celou páteř a přední stranu trupu. Posilujeme zádové svaly, svaly paží a ramen. Protažení zad působí jako prevence proti kulatým zádům. Pozice zklidňuje silné emoce.

6. Opřeme se o špičky prstů a s výdechem zvedneme pánev, nohy zůstávají natažené. Trup i paže jsou v jedné přímce. Chodidla se opírají celou plochou o podložku, hlava visí volně mezi napnutými pažemi. Váha těla spočívá na dlaních a chodidlech, pohled směřuje k břichu.

  • Pozice povzbuzuje krevní oběh, odstraňuje únavu. Protahuje lýtkové svaly a příznivě ovlivňuje nožní klenbu a zpětný tok krve v žilách.

7. S nádechem vykročíme pravou nohou dopředu. Pravé chodidlo postavíme mezi ruce a levé koleno opřeme o podložku. Můžeme se opřít o prsty levé nohy nebo je nechat ležet volně na podložce. Dlaně nebo prsty se dotýkají podložky, pravá strana břicha a hrudníku spočívají na pravém stehně. Zvedneme hlavu, pohled směřuje mírně vzhůru.

  • Protahujeme záda a svaly kyčlí a pánevního dna. Pozice podporuje správné držení těla a přispívá k hlubšímu dýchání a zdravému trávení.

8. Zadržíme dech, vzpažíme a spojíme dlaně. Vytáhneme se vzhůru a jdeme do mírného záklonu. Pohled nám směřuje k dlaním.

  • Posilujeme rovnováhu. Protahujeme záda a kyčelní klouby.

9. S výdechem vracíme dlaně na podložku, pravou stranu břicha a hrudníku položíme na pravé stehno. Zvedneme hlavu, pohled směřuje mírně vzhůru.

10. Se zadrženým dechem postavíme levé chodidlo vedle pravého a propneme kolena. Trup i hlavu necháme volně vyvěšené. Pokud můžeme, položíme obě dlaně na podložku.

  • Uvolňujeme celé tělo. Páteř, ramena i paže jsou zbaveny napětí a mnohem více se prokrvují. Protahují se zádové svaly a svaly na zadní straně nohou.

11. S nádechem, s rovnými zády, přejdeme do stoje, vzpažíme a spojíme dlaně. Vytáhneme se vzhůru a do mírného záklonu. Pohled směřuje k dlaním.

  • Protahujeme celé tělo.

12.  S výdechem se znovu předkloníme, s rovnými zády  a vyvěsíme trup.

13. S nádechem zanožíme pravou nohu a opřeme pravé koleno o podložku.

14. Se zadrženým dechem vzpažíme.

15. S výdechem vracíme paže zpátky a opřeme se dlaněmi o podložku vedle chodidla.

16. Se zadrženým dechem přesuneme levé chodidlo k pravému a zvedneme pánev.

17. S nádechem vracíme pánev na podložku a pomocí paží napřímíme trup.

18. S výdechem opřeme bradu a hrudník o podložku a mírně zvedneme pánev.

19. Se zadrženým dechem suneme trup směrem vzad a přejdeme do pozice.

20. S nádechem zvedneme trup, vzpažíme a sepneme ruce jako v pozici.

21. S výdechem položíme dlaně na stehna a přejdeme do výchozí polohy.

Při druhém kole postavíme v 7. pozici levou nohu mezi ruce a ve 13. pozici ji zanožíme a takto nohy v dalších kolech střídáme.

Pozice této cvičební sestavy můžeme také provádět jako jednotlivé ásany. V každé z poloh pak chvíli setrváme a normálně dýcháme.

Zdravotní účinky: posiluje, protahuje a uvolňuje svaly, šlachy i klouby celého těla. Zlepšuje pohyblivost páteře, napravuje vadné držení těla, odstraňuje bolesti zad. Harmonizuje a posiluje celý nervový systém, působí proti nervozitě, depresím a přináší pocit vnitřního klidu a vyváženosti.