Close

Guny

Podle jógy je Vesmír řízen třemi silami, říká se jim Guny a vykazují určité kvality. Jsou to:

  1. Sattva – je nositelem jasu, dobra, spokojenosti a pravdy. Představuje světelnost, lehkost, čistotu, harmonii.
  2. Rajas – je ženoucí silou, vášnivá, prudká. Znamená touhu, lačnost, chtivost, vše dynamické, neklidné. Je v něm aktivita.
  3. Tamas – je brzdící síla. Je překážkou, temnotou, nehybností, tíhou. Znamená zastření, nevědomost a charakterizuje ji lenost, netečnost, nedbalost, těžkopádnost.

Tyto síly jsou důležité, bez nich by nebyla žádná evoluce. Můžeme si položit gunu Rajas a gunu Tamas  vedle sebe jako dvě hromádky zlata na misku vah. Čím rovnoměrněji je zlato rozdělené na miskách vah, tím blíže se nacházíme stavu guny Sattva a tím harmoničtěji a snáze probíhá náš život. Rajas nás pobízí k aktivitě a Tamas nás přináší nezbytný klid, nebo nás do něj nutí. Aktivita a pasivita by měly být vždy v rovnováze. Pokud Rajas a Tamas optimálně spolupracují, pak jsme klidní a vyrovnaní.

Neklid je spojen s pohánějícími silami a bere člověku příliš mnoho energie. Často se honíme zbytečně nebo se zbytečně necháváme honit. Nebo třeba zbytečně otálíme a necháme se pohánět a jsme neklidní. Současně cítíme, že nás něco brzdí, že nám něco brání v tom, abychom začali dělat něco konkrétního, nebo abychom dodělali něco, co jsme rozdělali. Pořád něco děláme a neděláme to, co je důležité.

Tyto dvě síly Rajas a Tamas nám dokáží pořádně znepříjemnit život. Rajas v nás může tak zesílit, až se staneme jejím otrokem. Jsme aktivní celých sedm dní v týdnu a štveme se v zaměstnání i ve volném čase od jedné povinnosti k druhé. Současně se pouštíme do mnoha projektů najednou, atd. Tamas nám v tom brání a za určitých okolností naši aktivitu sabotuje.

Vyplatí se trochu popřemýšlet o tom, jak bychom mohli uspořádat svůj život aby síly Rajas a Tamas byly v rovnováze. Zkuste nějakou dobu pozorovat, jak ve vás tyto síly působí. Pokuste se najít na nich ty dobré stránky :-).