Pouhé chození po čtyřech je dobré cvičení. Když jsme byli malí, tak jsme lezli po čtyřech, vrtěli se, kroutili, abychom posilovali kosti, šlachy a svaly. Měkká tkáň se pomalu stávala tužší. Neuměli jsme stát a tak jsme lezli po kolenou. Nelezli jsme po čtyřech, protože jsme neuměli chodit, ale lezli jsme po čtyřech, abychom mohli chodit. Trpíme-li svalovými poruchami znetvořených kostí rukou, zápěstí, paží, kyčlí nohou, kolen, kotníků a prstů na nohou je lezení po čtyřech skvělé cvičení.

 Vayagra pranayama

Kočky se dokáží pohybovat velmi tiše a rychle, střemhlav se vrhnout a přeskočit velké vzdálenosti pomocí silných a pružných svalů. Bránice a prohnutí zad je klíčem k této neuvěřitelní síle při postoji na všech čtyřech.

  • Vzpor klečmo. Stehna a paže jsou kolmé k zemi. Páteř je rovná. Nohy mírně od sebe.
  • S výdechem stahujeme břišní svaly a vyhrbíme záda do oblouku. Pohyb ukončíme hlavou, která je skloněná, pohled směřuje na břicho, pánev tlačíme dopředu.
  • S nádechem přecházíme do lehkého prohnutí zad. Pohyb ukončíme hlavou a díváme se dopředu. Představujeme si, že se pohybujeme jako kočka, která se nahrbí a protáhne.

Vodorovná poloha trupu je velmi výhodná. Váha těla je rovnoměrně rozložena na horní a dolní končetiny a jednotlivé obratle na sebe netlačí. Při ohýbání páteře v takto nezatíženém stavu se vytváří víc volného prostoru mezi jednotlivými obratli. Zlepšuje se tím cirkulace krve a výživa nervů. Tento cvik nám protahuje a uvolňuje svaly kolem páteře a tím si zvýšíme její ohebnost pružnost a pevnost.

Toto cvičení zpevňuje ochablé svaly břicha. Poloha je také příznivá pro orgány v břišní dutině, pomocí bránice při hlubokém dýchání se dosahuje masážního účinku. A také samotným ohýbáním páteře. Když se k tomu přidá úmyslné vtáhnutí břišní stěny dovnitř na konci výdechu, tak cvik působí příznivě na činnost střev, žaludku, jater, atd. Podporuje zažívání, zmírňuje menstruační potíže.