Lehneme si na záda, paže máme volně podél těla a uvolníme se.

Důležité je vcházet do pozice bez sebemenšího pohybu hlavy. Stejně tak při setrvání v pozici a při návratu, kdy navíc ještě nesmíme hlavu zvedat.  Zvedáme natažené nohy nahoru a přenášíme je nad trup směrem k hlavě a zároveň zvedáme také boky. Takže nohy jsou natažené ve vodorovné poloze nad tělem. Potom rukama podepřeme záda, pokrčíme nohy a  kolena se dotknou čela, paty hýždí. Nyní pomalu napínáme nohy kolmo vzhůru.

Kromě hlavy je celé tělo kolmo k zemi, hrudní kost je přitlačena k bradě. Váha těla je na šíji, ramennou a na loktech. Neotáčíme hlavou. V této poloze se uvolníme. Dýcháme uvolněně, klidně a plynule. Je důležité, aby návrat z polohy, byl pomalý a maximálně kontrolovaný, nesmí se jednat o pád. Nenecháme spadnout nohy a hýždě na podložku, byl by to velký šok pro náš nervový systém. Návrat provádíme stejným způsobem, ale v opačném pořadí a při výdechu. Po provedení sarvangásany odpočíváme v lehu na zádech.

Ásana má velice pozitivní účinek na celý parasympatický nervový systém takže napomáhá k harmonické funkci všech orgánů a k zdraví celého organismu. Zklidňuje mysl, odstraňuje depresivní stavy, neurotické poruchy. Při pozici dochází k zvýšenému prokrvení míchy a tím i k povzbuzení nervů, které se odtud rozbíhají. Sarvangásana udržuje páteř elastickou, pružnou a posiluje svaly krční, a zádové.

Ásana  se doporučuje na velký počet běžných civilizačních zdravotních problémů: např. při astma, bronchitidě, krčních chorob, bolestech hlavy, nervozitě, nespavosti, zácpě, poruchách močového systému, při špatné poloze dělohy a vnitřních orgánů, chudokrevnosti atd.

Nedoporučuje se: při problémech s krční páteří, hyperfunkci štítné žlázy, při mozkové příhodě, odchlípnutí oční sítnice, hnisavých ložiskách na mandlích.