Předklon můžeme provádět buď toporný (s rovnými zády a zvednutou hlavou), nebo s kulatými zády (do oblouku) a skloněnou hlavou. Toporný předklon vychází z beder. U kulatého předklonu nejprve skloníme hlavu, pak začínáme ohýbat krční část páteře, až pohyb ukončíme v bedrech. Návrat do výchozí polohy je v obráceném pořadí. Nejprve bedra, nakonec hlava. Některé ásany umožňují obě varianty.

Působením na tělo se obě varianty liší. Toporný předklon zpevňuje páteř, vytváří v ní napětí a protahuje zadní stranu nohou. Předklon s kulatými zády vede k zpružení zad a celou zadní stranu těla protahuje jen mírně. Oba předklony můžeme zařadit za sebou. Nejprve s rovnými, pak s kulatými zády. To umožní, aby byl druhý předklon hlubší, zejména  když soustředíme pozornost do zad a zádové svaly uvolníme.

Předklonové ásany rovnají páteř a často stlačují břicho, takže vedou k aktivaci orgánů uložených v břiše. Správně provedený předklon vyžaduje před vlastní praxí uvolnit kyčelní a kolenní klouby a povolit ramena.

Předklonové ásany se doporučují lidem aktivním, činorodým, s velmi rozvinutým egem. Takovým, kteří upřednostňují vlastní názory a postoje, odmítají kritiku, neradi naslouchají druhým. Předklonové pozice učí pokoře, vedou k naslouchání druhým.