Ardha Matsjendarásana

Sed s nataženýma nohama. Pokrčíme levou nohu dovnitř tak, že koleno klesne k zemi vně a pata se dostane za vnější stranu pravého stehna. Pokrčíme pravou nohu a postavíme ji chodidlem na podložku z vnější strany levé nohy, koleno zůstává vztyčené. Uvědomíme si polohu trupu, vyrovnáme páteř kolmo k zemi a nadále budeme dbát o to, abychom tuto kolmost neporušili. Přeložíme levou paži přes vnější stranu stehna pravé nohy a chytíme se za bérec, nebo nárt, případně za koleno levé nohy. Pravou rukou se podepřeme za zády a otáčíme trup, hlavu a oči co nejdále vpravo, přičemž stále udržujeme páteř kolmo k zemi. Ramena mají být ve stejné výšce. Soustředíme se na torzy páteře od kosti křížové až k lebce. Uvolňujeme všechny místa napětí. Po ustálení v poloze vnímáme dech.

Návrat do výchozí polohy je pozvolný, probíhá tak, že se vrací nejdříve hlava, potom ramena  s trupem a nakonec se uvolňují nohy. Podobně zaujmeme tuto polohu i na opačnou stranu.

Zdravotní účinky:

  • Páteřní zkruty uvolňují napětí podél páteře.Torze vytahuje a prodlužuje všechny svaly a vazy páteře regeneruje svalstvo páteře, působí preventivně a zčásti i léčebně na zakřivení páteře, vyvolává pocit okamžité pohody.
  • Působí kladně na nadledvinky.
  • Tonifikuje všechny břišní orgány tím, že střídavě stlačuje obě poloviny břicha. V první řadě působí ásana na tlusté střevo, jehož peristaltika se zvyšuje. Vždy začínat tlakem na pravou stranu břicha, abychom působili ve směru peristaltiky. Tato ásana působí tedy proti zácpě. Vytáčením doprava jsou stimulována játra a pravá ledvina a otáčením doleva pak slezina, slinivka břišní a levá ledvina.

Nedoporučuje se: při akutním onemocnění kloubů noh, páteře, nebo poranění kostrče.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ásany. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.