Co je ásana

Cvičení jógových pozic (ásan) je dnes nejrozšířenější jógovou praxí u nás. Velmi často si však cvičenci neuvědomují význam této praxe, provádějí ji nesprávně, a tedy i z hlediska jejího významu neúčinně.

Základnímu chybami je dynamické provádění ásan, chybějící soustředěná pozornost a násilné zaujímání pozic. Pokud přidáme motivaci, aby cvičení pro nás mělo zdravotní přínos, můžeme svou praxi v nejlepším případě nazvat zdravotní tělesnou výchovou. Bohužel řada publikací o józe je především na zdravotní účinky zaměřena nebo je významně zdůrazňuje, což vede k základnímu nepochopení, co vůbec jóga je a jaké je její poslání.

Ásana znamená v překladu pohodlná pozice, ve které jsme schopni se zastavit a bez fyzického úsilí setrvat určitou dobu. Pozice má být stálá a pohodlná, aby se z těla, mysli a vědomí člověka vytvořil harmonický celek. Tento stav je možné nazvat stáváním se. Jedinou činností, kterou přitom vykonáváme, je práce s naší myslí a vědomím. Když je ásana správně provedena a člověk v ní vytrvá určitou dobu, přestane postupně vnímat dualitu principů (horko a chladno, příjemně a nepříjemně aj.) a po nějaké době zmizí i vědomí těla.

Nejdůležitější částí ásany je její konečná statická část. Výdrž v ní má rozhodující vliv na tělo i mysl. Koncentrujeme se na fyzické tělo – na to, jaké nám ásana přináší pocity, které části těla nám zůstávají v napětí, které části těla mohou být uvolněny.

Charakteristickým rysem cvičení jógy je také uvolnění, kterého se snažíme docílit v každé pozici a zároveň se uvolňujeme po každé ásaně. Při relaxaci uvolňujeme svaly a orgány těla, které byly při pozici využívány, aktivovala se jejich činnost. Relaxace bývá stejně dlouhá jako výdrž v ásaně a je stejně důležitá. Při ní se fyzické tělo vrací do normálního stavu, zatímco v jemnějších vrstvách zůstávají změny zachovány.

Smyslem cvičení ásan je návrat k přirozenosti. Tělo i mysl obnoví svůj původní harmonický stav a my jim budeme moci věnovat v další jógové praxi minimální pozornost. Do našeho fyzického těla začne ve zvýšené formě proudit prána (energie), udrží se v něm a bude moci být využita.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice 1. Krok za krokem, Ásany. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.