Znamená nenáruživost, zdrženlivost ve všech oblastech života, ať už se to týká jídla, pití, hazardních her, sexu.

Brahmačarja nás vede k hospodárnému zacházení s vlastní energií. Když chceme naplnit naše přání a tužby, které jsou pro nás přitažlivé, tak vydáváme značné množství energie a to oslabuje naše duševní schopnosti a znemožňuje hlubší a jemnější soustředění.

Neznamená to ale, že bychom potlačovali přirozené potřeby, například sexuální. Jde tady pouze o rovnováhu mezi tělesnou a duševní složkou.

Podle jógy je třeba touhy po smyslových prožitcích správně regulovat. Máme jíst, jen když máme hlad, pít jen když máme žízeň. Potom si velmi dobře pochutnáme i na prostém jídle, čisté vodě a nemusíme svůj apetit povzbuzovat uměle. Podobně to platí i o ostatních smyslech a také o sexu. Člověk, který se honí za uspokojováním svých sexuálních vášní, okrádá se o hodnotnější a trvalejší vztahy v citové oblasti.

Sexuální pud není rozumné potlačovat, ale také se mu příliš oddávat. Sexuální pud není jen pouhým fyzickým instinktem, ale zároveň je zdrojem životní energie a obrovské duchovní síly. Proto tato mimořádná schopnost člověka má být použita na jeho vyšší rozvoj a nejenom posloužit k chvilkovému potěšení.

Člověk by se nikdy neměl stát otrokem svých vášní, ale zároveň by také neměl své touhy a přání násilně potlačovat. Čím více své touhy a pocity potlačujeme, tím více narůstá vnitřní napětí.

Za každých okolností buďme pánem situace a mějme svou mysl plně pod kontrolou.

 

„Když jsme utvrzeni v brahmačarje, budeme mít ohromnou energii a sílu vůle.“

Šivananda